Krucze Skały

Krucze Skały – okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej, na wysokości 718 m. n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m, będące doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie. Za mojej ostatniej bytności na Kruczych Skałach – nie wiem, jak jest teraz – funkcjonował ośrodek sportów ekstremalnych. Pod okiem instruktora można było uprawiać m.in. wspinaczkę skałkową czy przejść nad przepaścią po moście linowym. Warto wejść na górę choćby po to, aby nacieszyć oko pięknym widokiem.

Krucze Skały (8)
Most liniowy na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie. Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

U podnóża Kruczych Skał na rzece stworzona jest mała tama, tworząc niewielki i niezbyt głęboki zbiornik wodny. Kiedy pewnego lata nastały wielkie – nie tylko jak na tutejszy klimat – upały, było to chyba jedyne miejsce, gdzie można było zażyć ochłody, mocząc nogi w zimnej wodzie. Co mniej skrępowani, zanurzali się nawet po uszy.

Krucze Skały (24)
Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Jeśli wybieramy się ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Kamieńczyka – lub dalej: na Szrenicę – nie sposób  ominąć Kruczych Skał. Po drugiej stronie rzeki Kamiennej znajdują się popularne wśród wspinaczy grupy skalne Krzywe Baszty.