Szrenica

Szrenica (1362 m n.p.m., niem. Reifträger) – szczyt górski położony w zachodniej części Karkonoszy na południe od Szklarskiej Poręby, w pobliżu granicy państwowej z Czechami. Należy do najbardziej popularnych celów wycieczek w zachodnich Karkonoszach. Świetny punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i czeską część Karkonoszy. Sam szczyt Szrenicy wyniesiony jest ponad główny grzbiet Karkonoszy (Śląski Grzbiet) na wysokość 60 m.

Szrenica 2016 (37)

Masyw Szrenicy, podobnie jak cała zachodnia część Karkonoszy, zbudowany jest z granitu karkonoskiego, który w wyniku wietrzenia utworzył na szczycie i na zboczach grupy skałek oraz rumowiska skalne, pokrywające zwłaszcza wschodnią stronę zbocza. Granitowe bloki gołoborza porastają żółto-zielonkawe porosty, które z daleka przypominają szron, stąd prawdopodobnie wzięła się nazwa „Szrenica”. Pochodzenie nazwy wywodzi się tez czasem od szreni, czyli szadzi, która zimą pokrywa skały i drzewa. Polska nazwa Szrenica obowiązuje od 1949 roku.

Szrenica (11)b

Schronisko „Szrenica” na szczycie Szrenicy. Kliknij, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Północne stoki Szrenicy tworzą duży kompleks z nartostradami i wyciągami. Na szczycie funkcjonuje prywatne schronisko turystyczne wybudowane w miejscu wcześniejszego obiektu z 1922 roku. Obecny budynek powstał w 1992 roku jako pierwsze prywatne schronisko górskie w Sudetach po II wojnie światowej.

W rejonie Szrenicy występuje specyficzny mikroklimat rodzaju alpejskiego, charakteryzujący się bardzo dużymi opadami, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, oraz znacznie niższymi niż np. w Tatrach temperaturami. Ze względu na unikalne położenie Karkonoszy – na uboczu głównych cyrkulacji powietrza z kierunku południowego – rzadziej mamy tam do czynienia ze zjawiskiem wiatrów fenowych (ciepłych południowych), co bezpośrednio przekłada się na stosunkowo dużą liczbę dni mroźnych i śnieżnych.

Szrenica 2016 (48)

Dwoje ludzieńków pod Szrenicą. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć fotogalerię. Fot. Grzegorz Tomicki.

Poniżej szczytu, na wysokości 1331 m n.p.m., znajduje się Obserwatorium Górskie Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Wrocławskiego, będące jednocześnie klimatyczną stacją meteorologiczną, która została uruchomiona w latach 50. XX wieku.

Na Szrenicę można dojechać kolejką linową, która składa się z dwóch odcinków: dolnego o długości 1416 m i różnicy wzniesień 174 m oraz górnego o długości 1340 m i różnicy wzniesień 429. Funkcjonuje w godzinach 8.00-16.00. W razie niepogody może być nieczynna. Decydując się na podróż kolejką trzeba pamiętać, aby bez względu na porę roku i pogodę ciepło się ubrać. Bywa wietrznie i zimno, a że w czasie jazdy pozostajemy w bezruchu, ciało szybko się wyziębia.

Szrenica (48)

Zejście za Szrenicy w stronę kolejki krzesełkowej. Kliknij, żeby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Przyznam szczerze, że za Szrenicą specjalnie nie przepadam. Bardziej ją lubię z daleka niż z bliska. A jeśli już z bliska, to raczej poza sezonem i poza weekendami. Powód jest oczywiście jeden: kolejka linowa, dzięki której na szczyt dociera cała masa turystów, często głośnych i nieokrzesanych. Żeby była jasność – uwielbiam góry i lubię ludzi, ale wolę góry bez ludzi. Bo właśnie za to – między innymi – je lubię, że mogę pobyć tutaj sam na sam z naturą i samym sobą. Miło jest od czasu do czasu spotkać kogoś na szlaku, ale bez przesady.

Na Szrenicę prowadzą:

  • szlak turystyczny czerwony czerwony szlak turystyczny ze Szklarskiej Poręby Górnej
  • szlak turystyczny zielony zielony szlak z Jakuszyc, który okrąża wierzchołek od północy
  • szlak turystyczny czarny czarny szlak łącznikowy z górnej stacji kolei

Śląskim Grzbietem ze Szrenicy biegnie też czerwono oznakowany szlak Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej do Przełęczy Okraj.


Rekomendowany obiekt noclegowy w okolicy: