Wysoki Kamień

Wysoki Kamień (niem. Hochstein im Isergebirge, 1058 m n.p.m.) – szczyt w Sudetach Zachodnich, położony w Wysokim Grzbiecie w Górach Izerskich, tuż nad Szklarską Porębą. Ze szczytu rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.

Wysoki Kamień (31)

Schronisko na Wysokim Kamieniu. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Wysoki Kamień to niewątpliwie jedno z piękniejszych miejsc w Sudetach. Roztacza się stąd widok na Karkonosze, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską. Przy sprzyjającej pogodzie można ujrzeć nie tylko Szklarską Porębę, Jelenią Górę czy Świeradów Zdrój, ale też Gryfów, Zgorzelec, Bolesławiec i Legnicę. Na szczycie znajdują się malownicze i tajemnicze skałki. Obecnie działa tu bufet, w którym można kupić napoje i pamiątki. Schronisko jest ciągle w budowie.

Wysoki Kamień (76)

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Już w czasach, kiedy pierwsi Walonowie przemierzali góry w poszukiwaniu skarbów, Wysoki Kamień był punktem orientacyjnym w terenie i zalążkiem wielu legend. Na początku XIX wieku w czasach rozwijania się turystyki w Sudetach był licznie odwiedzany przez wędrowców i kuracjuszy ze Świeradowa Zdroju.

Wysoki Kamień (18)

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

W 1837 roku ówcześni właściciele tych terenów Schsffgotschowie ze Świeradowa Zdroju wybudowali na szczycie Wysokiego Kamienia drewniane schronisko. Było ono oddawane w dzierżawę, a dzierżawcy zmieniali się co kilka lat. W 1841 roku zawitał tu nawet król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Dla uatrakcyjnienia tego miejsca w 1875 roku wybudowano drewnianą wieżę widokową. Wiosną 1882 roku schronisko doszczętnie spłonęło. Postanowiono je odbudować i jeszcze tego samego roku zaczęto jego budowę, opierając się na zdobytych doświadczeniach.

Przez lata schronisko rozbudowywano i modernizowano. Po II wojnie światowej kilkakrotnie było okradzione i zdewastowane. Powoli popadało w ruinę i groziło zawaleniem. W 1963 roku schronisko rozebrano, a teren zrównano z ziemią. Przez lata Wysoki Kamień pozostawał bezpański i marniał w oczach. W 1996 roku został ogłoszony przetarg na kupno tego terenu, który wygrała rodzina Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Nastały czasy ciężkiej i żmudnej pracy. Uporządkowano teren, wybudowano budynek gospodarczy, poprawiono drogę dojazdową i rozpoczęto budowę nowego schroniska. Choć prace nie zostały jeszcze ukończone, Wysoki Kamień już odzyskał utracony w ostatnich dekadach blask.

Wysoki Kamień (80)

Widok z Wysokiego Kamienia nie ma sobie równych. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Na szczyt Wysokiego Kamienia najlepiej dotrzeć z centrum Szklarskiej Poręby szlakiem czerwonym ok.1-1,5 godziny lub szlakiem żółtym z Zakrętu Śmierci ok. 45 min. Można też pośrednio dojść z Białej Doliny szlakiem niebieskim, a potem z Rozdroża pod Zwaliskiem szlakiem czerwonym.

⇒ Strona główna schroniska

Kiedy po raz pierwszy wchodziłem na Wysoki Kamień, spodziewałem się tam zobaczyć nie wiadomo co. Na przykład zdewastowany do cna teren. Albo plac budowy. Albo szczyt zrównany z ziemią (razem ze schroniskiem) i monstrualną metalową konstrukcję w kształcie krzyża, bowiem o takim właśnie projekcie ze zgrozą wspominał Henryk Waniek w książce Cmentarz nieśmiertelnych. Kolonia pisarzy i innych takich z 2015 r. Na szczęście, u kresu wędrówki spotkało mnie więcej niż miłe zaskoczenie. Zobaczcie sami!
Grzegorz Tomicki