Ze Szrenicy przez Wodospad Kamieńczyka i Krucze Skały do Szklarskiej Poręby

 

Jeśli weszliśmy na Szrenicę od innej strony – o tych, którzy dostali się na szczyt kolejką krzesełkową nie wspominam – zejście do Szklarskiej Poręby warto zaplanować inną drogą. Proponuję wędrówkę szlakiem czerwonym, prowadzącym m.in. przez Wodospad Kamieńczyka i Krucze Skały.

Droga w przeważającej części jest utwardzona i bardzo wygodna, aczkolwiek momentami naprawdę stroma, więc jeśli mamy już za sobą kilka kilometrów w nogach, może dać się porządnie we znaki. Komu się wydaje, że zejście z góry to łatwizna w porównaniu z wejściem na nią, może się zdziwić. Przy schodzeniu w dół pracują zupełnie inne partie mięśni – i tak się składa, że akurat te, których najrzadziej używamy na co dzień.

Ze Szrenicy do Kamieńczyka (2)

Droga ze Szrenicy do Wodospadu Kamieńczyka jest po prostu komfortowa. Może aż za bardzo. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Pierwszy etap – droga do Hali Szrenickiej – jest króciutki i zajmie nam ok. 10 minut. Dłużej, bo ok. 40 minut, będziemy wędrowali do Wodospadu Kamieńczyka. Kto o nim nie słyszał? Jest to największy w polskich Karkonoszach wodospad, umiejscowiony na wysokości 846 m. n.p.m. Woda spada tu trzema kaskadami z wysokości 27 m. Poniżej wodospadu znajduje się imponujący kanion Kamieńczyka długości 100 m.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka w całej krasie. Ale to trzeba zobaczyć na własne oczy. Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Następne 10 minut zajmie nam dotarcie do rozdroża pod Kamieńczykiem. To niezbyt długa, ale stosunkowo najmniej komfortowa część trasy. Droga jest tu stroma i wyjątkowo wyboista. Łatwo o zwichnięcie nogi, zwłaszcza jeśli pogoda nie sprzyja i ma się nieodpowiednie obuwie. Przeto miejmy na siebie baczenie 😉

Po kolejnych 15 minutach będziemy już właściwie na samym dole, przy szosie. Mijając po lewej stronie nieczynną Hutę Szkła Julia, skręcamy pod kątem prostym w prawo i ulicą Sikorskiego kierujemy się w stronę centrum miasta – do Punktu Informacji Turystycznej będzie to ok. 15 min. marszu.

Kamieńczyk - Krucze Skały (10) Huta Szkła Julia

Nieczynna Hura Szkła Julia. Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Za kilka chwil po prawej stronie ujrzymy Krucze Skały – okazałą grupę skalną na prawym brzegu rzeki Kamiennej, na wysokości 718 m. n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m, będące doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie. Za mojej ostatniej bytności na Kruczych Skałach – nie wiem, jak jest teraz – funkcjonował ośrodek sportów ekstremalnych. Pod okiem instruktora można było uprawiać m.in. wspinaczkę skałkową czy przejść nad przepaścią po moście linowym. Ale warto wejść na górę choćby tylko po to, aby nacieszyć oko pięknym widokiem.

Krucze Skały (8)

Most liniowy na Kruczych Skałach. Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

U podnóża Kruczych Skał na rzece jest mała tama, tworząc niewielki i niezbyt głęboki zbiornik wodny. Zaś po drugiej stronie rzeki znajdują się popularne wśród wspinaczy grupy skalne zwane Krzywymi Basztami.

Po wizycie na Kruczył Skałach już tylko rzut beretem i jesteśmy w domu, czyli w Szklarskiej Porębie 😉