Witajcie w Szklarskiej Porębie

Stronę tę stworzyłem z miłości do Szklarskiej Poręby, do magicznych miejsc, na jakie tu natrafiłem, oraz ludzi, których dane mi było poznać. Fascynacją tą postanowiłem się podzielić – z nadzieją, że znajdą się chętni, aby ją ze mną podzielać.

Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły. Fot. Grzegorz Tomicki.

Z założenia strona ta ma być inna niż wszystkie, bardziej osobista. Nie opisuję miejsc, których nie odwiedziłem, ani takich, które uważam za nieciekawe czy też z którymi nie mam żadnego emocjonalnego związku. Wszystkie zamieszczone tu fotografie wykonałem sam i są one najlepszym świadectwem moich wypraw. Mam nadzieję, że większość z nich mam jeszcze przed sobą, dlatego też strona będzie sukcesywnie – w miarę moich kolejnych wycieczek – obrastać w nowe treści. Nie tylko o charakterze przewodnikowym, ale też stricte literackim czy reportażowym. Będę też cytował fragmenty książek i warte uwagi wypowiedzi na temat Szklarskiej Poręby, poinformuję o ciekawych wydarzeniach, przytoczę trochę historii, nie zapomnę o życiu artystycznym i w ogóle zamierzam umieścić na tej stronie moc interesujących materiałów. Zachęcam zatem do systematycznego jej odwiedzania. A zatem, do zobaczenia na szlaku – nie tylko tym internetowym!
Grzegorz Tomicki

Wysoki Kamień (80)
Schronisko na Wysokim Kamieniu. Fot. Grzegorz Tomicki.
  • Przybywając w ten świat wczoraj, w pięknej popołudniowej pogodzie, odbyłem drogę pociągiem z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby. Nie zliczyłbym, po raz który w życiu. Ta podróż jest zawsze spotkaniem z najpiękniejszą, jaką znam, panoramą. Szczególnie za Piechowicami, gdy pociąg kręci się jak pies za własnym ogonem. Jakby zamiarem budowniczych tej linii kolejowej było pokazać krajobraz co najmniej z dwóch stron, jego wersu i awersu. Chłonę go zawsze z takim samym urzeczeniem. Czasem myślę – jak to dobrze, że mieszkam gdzie indziej i nie mam tego widoku na co dzień. Bo mógłby mi – jak wielu tutejszym mieszkańcom – spowszednieć. Przeto dla mnie nie jest to potoczna proza, tylko odświętna pielgrzymka!
    Henryk Waniek
  • Szklarska Poręba to dzisiaj największy ośrodek turystyczno-wypoczynkowy w Karkonoszach, najwyższym paśmie górskim Dolnego Śląska. Blisko stąd do Wrocławia, Pragi czy Drezna. Szklarska Poręba położona jest u podnóża masywów Szrenicy i Wysokiego Kamienia, na ziemiach będących od wieków we władaniu legendarnego Ducha Gór. Przez stulecia miejscowość była szeroko znana z hutnictwa szkła, walońskich poszukiwaczy kamieni i minerałów szlachetnych oraz zielarzy – laborantów. Pod koniec XIX w. stała się popularnym ośrodkiem wypoczynkowym, szczególnie chętnie odwiedzanym przez berlińczyków, mieszkańców pobliskiej Saksonii, Łużyc i Dolnego Śląska. Do Szklarskiej Poręby zaczęli przybywać przedstawiciele świata literatury, nauki i sztuki. Zauroczeni dostojeństwem gór i bliskim kontaktem z naturą decydowali się na pozostanie w Karkonoszach na stałe, tworząc tutaj kolonię artystów.
  • Do końca XVIII w. Karkonosze i Góry Izerskie znane były jako jedno pasmo noszące nazwę Riesengebirge, którą tłumaczono jako „Góry Olbrzymie”, bądź jeszcze bardziej tajemniczo „Góry Olbrzymów”. Określenie to świadczyło o respekcie i strachu, jakie śląskie góry powszechnie wzbudzały. Miały tutaj przebywać tajemnicze olbrzymy – nieznane, groźne istoty mieszkające na krańcach dawnego świata. Nazwa gór wywodzić się również mogła od czeskiego wyrazu „ryže” – co oznacza płukanie złota. W niektórych księgach walońskich występowało określenie „Schneegebirge” – „Góry Śnieżne”. Według średniowiecznych pojęć u podnóża niedostępnych Karkonoszy kończył się cywilizowany świat…
    Artyści w Szklarskiej Porębie

 

KONTAKTDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.