Stara Chata Walońska JUNA

Stara Chata Walońska – JUNA to miejsce, w którym kultywuje się pamięć o pierwszych eksploratorach Karkonoszy – Walonach (Walończykach). Pierwotnie było to lud romański, zamieszkujący do dziś głównie na terenie Belgii i północnej Francji. W średniowieczu Walonowie słynęli z wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, dzięki czemu ceniono ich na wszystkich dworach książęcych, królewskich i cesarskich. W średniowieczu było ich niewielu i stanowili specyficzną kastę posiadającą wiedzę tajemną podobnie jak alchemicy czy astrologowie. Dopiero później zaczęto nazywać Walończykami wszystkich poszukiwaczy skarbów, pomimo że nie mieli nic wspólnego z tym romańskim ludem.

Szklarska Poręba 2015 (143)

Stara Chata Walońska Juna. Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć fotogalerię. Fot. Grzegorz Tomicki.

W Sudetach Walończycy pojawili się już w XI wieku, sprowadzeni przez piastowskich książąt. W rejonie Szklarskiej Poręby odkryli m.in. złoża złota i kamieni szlachetnych, ale także pirytu, na bazie którego wytapiano żelazo i produkowano kwas siarkowy. Pozostałością wydobywania pirytu są np. potężne wyrobiska w rejonie Zbójeckich Skał sprzed kilkuset lat oraz Czerwona Jama przy zielonym szlaku nad rzeką Kamienną, niedaleko Chaty Walońskiej.

Szlak Waloński I (73)

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć fotogalerię. Fot. Grzegorz Tomicki.

Na specjalnych pokazach w Starej Chacie Walońskiej w barwny sposób opowiadane są legendy o górach i największych skarbach Karkonoszy, jakimi są zioła i drogocenne kamienie. W podziemnym Garze Dobrej Mocy każdy może przejść przez szereg ciężkich prób i zdobyć pierwszy stopień wtajemniczenia walońskiego.

Stara Chata Walońska JUNA (7)

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć fotogalerię. Fot. Grzegorz Tomicki.

Stara Chata leży przy rozwidleniu Czeskiej Ścieżki, biegnącej do źródeł Łaby – miejsca prastarego kultu, oraz czarnego szlaku okalającego Szklarską Porębę. Odległość od centrum Szklarskiej Poręby – 35 min, od Muzeum Ziemi JUNA – 8 min, od Wodospadu Szklarki – 15 min.

Stara Chata Walońska JUNA
ul. Kołłątaja 12
Wstęp na teren Chaty Walońskiej jest darmowy
tel. 75 717 2956, fax 75 717 3356

Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu:

Zobacz także: