Park Ducha Gór przy Domu Hauptmannów

Przez wąski, niepozorny korytarzyk wewnątrz Domu Hauptmannów przechodzi się do rozległego zabytkowego Parku Ducha Gór, który rozciąga się powyżej muzeum na działce o powierzchni 4,5 ha. Wrażenie jest niesamowite! To jak przejście ukrytą furtką do Tajemniczego Ogrodu.

Park Ducha Gór (24) panorama

Panorama Parku Ducha Gór. W głębi Dom Carla i Gerharta Hauptmannów. Fot. Grzegorz Tomicki.

Na pomysł założenia parku wpadli bracia Hauptmannowie, którzy na przylegającej do swojego domu działce zaprojektowali ogród dendrologiczny (gr. déndron: drzewo, lógos: słowo, nauka – czyli drzewoznawstwo). Znany z zamiłowań przyrodniczych Carl Hauptmann sprowadził do Szklarskiej Poręby sadzonki, które umiejętnie wkomponował w naturalny krajobraz otoczenia. Całości dopełniała piękna panorama Karkonoszy rozpościerająca się z tego miejsca.

Park Ducha Gór (18)

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Park Ducha Gór, gruntownie przebudowany i zagospodarowany w 2011 r., stanowi jedno z najciekawszych  pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i historycznym założeń na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Obecnie na terenie parku znajdują się odrestaurowane ścieżki, przy których wybudowano pięć drewnianych domków – każdy o indywidualnym i niepowtarzalnym charterze:

  • Chata Wodnika Pożytecznego – z kołem młyńskim i balkonem, z którego rozciąga się widok na „moczydło”
  • Chata Tajemna – ukryta w skarpie tak, że trawiasty dach zlewa się  z otoczeniem, otwarta od frontu, z ławami i stołami wewnątrz
  • Gościniec Ducha Gór – oparty na 18 słupach akacjowych, wewnątrz ławy ze stołami „ogniskujące się” na otwartym kominku oraz grillu, z tyłu pomieszczenie gospodarcze
  • Chata Skrzata z mchu i paproci – o konstrukcji z desek, z dachem dwuspadowym z zastrzałami z gałęzi, pokrytym trawą, mchem i porostami. Obok chaty „grzybowy” płot oraz „grzybowy” stół z „grzybowymi” stołkami
  • Chata Rzepichy Zielarki – utrzymana w charakterze prymitywnej zagrody, gdzie ściany wykonane są z pionowych sztachet korespondujących z ogrodzeniem zielarskiego ogrodu
Park Ducha Gór (23)

W głębi Chata Tajemna. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Te naturalne, drewniane elementy małej architektury tworzą trakt pod nazwą „Ogród Ducha Gór”, doskonale  wpisujący się w  górski,  nieco  omszały i  surowy charakter parku.

Park Ducha Gór (7)

Chata Skrzata z mchu i paproci – o konstrukcji z desek, z dachem dwuspadowym z zastrzałami z gałęzi, pokrytym trawą, mchem i porostami. Obok chaty „grzybowy” płot oraz „grzybowy” stół z „grzybowymi” stołkami. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Wielkim walorem parku są przepiękne, rozległe widoki w kierunku pasma Karkonoszy, które można podziwiać z pergoli widokowej  umiejscowionej na kamiennym  kręgu, skonstruowanej z drągów  ułożonych na wzór szachulca, charakterystycznego dla  tutejszej starej architektury.

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego
ul. 11 Listopada 23
58-580 szklarska Poręba
Tel./fax 075/7172611
Email : dom.hauptmannow@wp.pl
Strona internetowa: www.muzeumdomhauptmannow.pl

Godziny otwarcia muzeum i Parku Ducha Gór
1.V. – 30.IX.
Wtorek – niedziela: 9.00 – 17.00.
1.X – 30.IV.
Wtorek-niedziela: 9 – 16.00
Kasa biletowa zamykana jest 30 min. przed godziną zamknięcia muzeum.

Poniedziałki: muzeum nieczynne
w środy – wstęp wolny

Cennik
Bilet normalny do muzeum i parku: 10 zł
Bilet ulgowy do muzeum i parku: 5 zł
Bilet do parku: 1 zł

Informacje na temat Parku Ducha Gór:
1. Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
2. Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej
ul. Słowackiego 13, 58-580
Szklarska Poręba, tel. 75717 36 14

Kontakt dla grup:
Sabina Tabaka tel. 514 607 287
e-mail: stabaka@wp.pl

Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu:

Zobacz też: