Park Ducha Gór przy Domu Hauptmannów
Przez wąski, niepozorny korytarzyk wewnątrz Domu Hauptmannów przechodzi się do rozległego zabytkowego Parku Ducha Gór, który rozciąga się powyżej muzeum na działce o powierzchni 4,5 ha. Wrażenie jest niesamowite! To jak przejście ukrytą furtką do Tajemniczego Ogrodu.
Na pomysł założenia parku wpadli bracia Hauptmannowie, którzy na przylegającej do swojego domu działce zaprojektowali ogród dendrologiczny (gr. déndron: drzewo, lógos: słowo, nauka – czyli drzewoznawstwo). Znany z zamiłowań przyrodniczych Carl Hauptmann sprowadził do Szklarskiej Poręby sadzonki, które umiejętnie wkomponował w naturalny krajobraz otoczenia. Całości dopełniała piękna panorama Karkonoszy rozpościerająca się z tego miejsca.

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.
Park Ducha Gór, gruntownie przebudowany i zagospodarowany w 2011 r., stanowi jedno z najciekawszych pod względem przyrodniczym, krajobrazowym i historycznym założeń na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Obecnie na terenie parku znajdują się odrestaurowane ścieżki, przy których wybudowano pięć drewnianych domków – każdy o indywidualnym i niepowtarzalnym charterze:
- Chata Wodnika Pożytecznego – z kołem młyńskim i balkonem, z którego rozciąga się widok na „moczydło”
- Chata Tajemna – ukryta w skarpie tak, że trawiasty dach zlewa się z otoczeniem, otwarta od frontu, z ławami i stołami wewnątrz
- Gościniec Ducha Gór – oparty na 18 słupach akacjowych, wewnątrz ławy ze stołami „ogniskujące się” na otwartym kominku oraz grillu, z tyłu pomieszczenie gospodarcze
- Chata Skrzata z mchu i paproci – o konstrukcji z desek, z dachem dwuspadowym z zastrzałami z gałęzi, pokrytym trawą, mchem i porostami. Obok chaty „grzybowy” płot oraz „grzybowy” stół z „grzybowymi” stołkami
- Chata Rzepichy Zielarki – utrzymana w charakterze prymitywnej zagrody, gdzie ściany wykonane są z pionowych sztachet korespondujących z ogrodzeniem zielarskiego ogrodu

W głębi Chata Tajemna. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.
Te naturalne, drewniane elementy małej architektury tworzą trakt pod nazwą „Ogród Ducha Gór”, doskonale wpisujący się w górski, nieco omszały i surowy charakter parku.

Chata Skrzata z mchu i paproci – o konstrukcji z desek, z dachem dwuspadowym z zastrzałami z gałęzi, pokrytym trawą, mchem i porostami. Obok chaty „grzybowy” płot oraz „grzybowy” stół z „grzybowymi” stołkami. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.
Wielkim walorem parku są przepiękne, rozległe widoki w kierunku pasma Karkonoszy, które można podziwiać z pergoli widokowej umiejscowionej na kamiennym kręgu, skonstruowanej z drągów ułożonych na wzór szachulca, charakterystycznego dla tutejszej starej architektury.
Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
Instytucja Samorządu Województwa Dolnośląskiego
ul. 11 Listopada 23
58-580 szklarska Poręba
Tel./fax 075/7172611
Email : dom.hauptmannow@wp.pl
Strona internetowa: www.muzeumdomhauptmannow.pl
Godziny otwarcia muzeum i Parku Ducha Gór
1.V. – 30.IX.
Wtorek – niedziela: 9.00 – 17.00.
1.X – 30.IV.
Wtorek-niedziela: 9 – 16.00
Kasa biletowa zamykana jest 30 min. przed godziną zamknięcia muzeum.
Poniedziałki: muzeum nieczynne
w środy – wstęp wolny
Cennik
Bilet normalny do muzeum i parku: 10 zł
Bilet ulgowy do muzeum i parku: 5 zł
Bilet do parku: 1 zł
Informacje na temat Parku Ducha Gór:
1. Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie
2. Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Aktywności Lokalnej
ul. Słowackiego 13, 58-580
Szklarska Poręba, tel. 75717 36 14
Kontakt dla grup:
Sabina Tabaka tel. 514 607 287
e-mail: stabaka@wp.pl
Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu:
Zobacz też: