Krucze Skały

Krucze Skały – okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej, na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m, będące doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie. Za mojej ostatniej bytności na Kruczych Skałach – nie jestem pewien, jak jest teraz – funkcjonował ośrodek sportów ekstremalnych. Pod okiem instruktora można było uprawiać m.in. wspinaczkę skałkową czy przejść nad przepaścią po moście linowym. Warto wejść na górę choćby po to, aby nacieszyć oko pięknym widokiem.

Krucze Skały (8)

Most liniowy na Kruczych Skałach w Szklarskiej Porębie. Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

U podnóża Kruczych Skał na rzece zbudowano małą tamę, dzięki czemu utworzył się tam niewielki i niezbyt głęboki zbiornik wodny. Kiedy kilka lat temu nastały wielkie – nie tylko jak na tutejszy klimat – upały, było to chyba jedyne miejsce, gdzie można było zażyć ochłody, mocząc nogi w zimnej wodzie. Co mniej skrępowani, zanurzali się nawet po uszy. Co do mnie, to byłem z kobietą i wolałem nie robić obciachu 😉

Krucze Skały (24)

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Jeśli wybieramy się ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Kamieńczyka – lub dalej: szlakiem czerwonym przez Halę Szrenicką na Szrenicę – nie sposób ominąć Kruczych Skał. Naprzeciwko nich, po drugiej stronie rzeki Kamienne,j znajdują się popularne wśród wspinaczy grupy skalne Krzywe Baszty.

Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu: