Leśna Huta

Jak wiemy, Szklarską Porębę wyrąbali szklarze, którzy potrzebowali mnóstwo drewna do swoich hut. Całe szczęście, szklarzy było dużo mniej niż drzew, dzięki czemu lasów w Szklarskiej Porębie do dziś nie brakuje, a po szklarzach pozostała piękna tradycja.

Leśna Huta (3)

Przed wejściem na teren Leśnej Huty witają wszystkich ogromne drewniane figury Diablicy i Ducha Gór Liczyrzepy, których obfitujące w przygody spotkanie opisuje piękna legenda. Koniecznie zapytajcie o nią hutników! Kliknij, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki

Dzisiaj szklarskie tradycje miasta podtrzymuje udostępniona do zwiedzania Leśna Huta, położona przy ul. Kołłątaja 2. Nazwa zakładu pochodzi od tzw. „leśnego szkła” – odmiany szkła barwionego w masie, któremu nadaje się kolor zielonkawy lub szarawy.

Leśna Huta (9)

Kliknij, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki

Leśną Hutę prowadzi mistrz Henryk Łubkowski z rodziną. Zakład powstał w 1989 roku i jest wyposażony w piec szklarski, opalany gazem technicznym. Wytop szkła odbywa się z zastosowaniem dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego. Huta produkuje przede wszystkim szkło użytkowe oraz ozdobne, m.in. wazony, patery, kubki, kielichy, figurki, które można nabyć w firmowym sklepie. Przy obiekcie znajduje się także tzw. Zaułek Szklarzy poświęcony mistrzom szkła z Karkonoszy i Gór Izerskich.

Leśna Huta pełni również funkcję żywego muzeum, w którym – po uprzednim uzgodnieniu – można zapoznać się z tradycyjnymi metodami wytopu i obróbki szkła. W hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie.

Od 2008 roku, w pierwszej połowie lipca na terenie huty organizowane są międzynarodowe plenery szkła artystycznego „Ekoglass Festival”.

Leśna Huta
Szklarska Poręba, ul. Kołłątaja 2
tel. 75 717 23 03
Zwiedzanie:
od pon. Do sob. 10.00 – 18.00
w niedz. 10.00 – 15.00

Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu: