Muzeum Mineralogiczne

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie, Las Karboński

Jedyny w Europie Las Karboński przed przed budynkiem Muzeum Mineralogicznego w Szklarskiej Porębie. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie położone jest u podnóża najwyższych okolicznych szczytów, a więc Szrenicy, Łabskiego Szczytu i Wielkiego Szyszaka. Jedną z najpopularniejszych pieszych tras wiodących w górę jest przebiegająca nieopodal muzeum Stara Droga. I właśnie wybierając się Starą Drogą w okolice Łabskiego Szczytu, Wielkiego Szyszaka i Śnieżnych Kotłów zobaczyłem stylowy budynek muzeum po raz pierwszy. Ale że byłem wtedy podekscytowany zupełnie czym innym, nie w głowie mi było oglądanie dadoxylonów, stromatolitów, trylobitów, meteorytów czy szkieletów dinozaurów i ich jaj.. Obiecałem sobie jednak, że w stosownej chwili tu wrócę i wszystko sobie dokładnie, na spokojnie obejrzę. I tak też zrobiłem. Bo jeśli chodzi o Szklarską Porębę, zawsze dotrzymuję składanych jej i sobie obietnic. Dlatego i nie dlatego nasz związek jest tak długi i udany 😉

Muzeum Mineralogiczne (109)a

Wnętrze muzeum wygląda niczym mityczny Sezam. Labirynt korytarzy i korytarzyków kryje w sobie mnóstwo olśniewających skarbów, których obfitość może przyprawić o zawroty głowy. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu – meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie „Las Karboński”. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu.

Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów z przed milionów lat. Wśród eksponatów znajdują się również jaja dinozaurów z Chin.

Muzeum Mineralogiczne (77)

Coś nie tylko dla dzieci. W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie może się poszczycić największą w Polsce prywatną kolekcję dinozaurów. Wśród eksponatów również pochodzące z Chin jaja tych prehistorycznych gadów. Uwaga! Niektóre szkielety umieszczone są w takich niespodziewanych miejscach, że można się przestraszyć! Zwłaszcza jeśli ktoś myślał, że w muzeum znajdzie tylko kamyki 😉 Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Najstarsze skamieniałości w muzeum są to stromatolity z Gór Kaczawskich, sprzed 570 milionów lat oraz trylobity, których wiek szacuje się na 530 milionów lat (kambr).

Muzeum zapewnia salę audio-video, gdzie wyświetlane są filmy popularnonaukowe.

Muzeum Mineralogiczne (81)

Od niektórych eksponatów wręcz trudno oderwać wzrok. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Adres i kontakt:
Szklarska Poręba, ul. Kilińskiego 20
mob. tel. +48 693 970 880, +48 697 355 880
www.sokolowski-muzea.pl

Czynne w godzinach:
poniedziałek – sobota od 10:00 do 18:00;
niedziela od 10:00 do 16:00;
w sezonie czynny jest codziennie od 10:00 do 18:00

Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu:

Zobacz też: