Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka – największy w polskich Karkonoszach wodospad, umiejscowiony na wysokości 846 m. n.p.m. Kto o nim nie słyszał? Woda spada tu trzema kaskadami z wysokości 27 m. Za środkową kaskadą znajduje się Złota Jama – grota wydrążona przez Walonów, z której wnętrza wydobywano cenne ametysty i pegmatyty. Poniżej wodospadu znajduje się wąwóz Kamieńczyka długości 100 m. o wysokich, pionowych granitowych ścianach. Szerokość przy wodospadzie wynosi około 15 m, a niżej zmniejsza się nawet do 3 metrów. Ściany mają wysokość do 30-35 metrów.

Wodospad Kamieńczyka (7)

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Wodospad wygląda wspaniale z dolnej platformy widokowej, na którą schodzi się stromymi schodami. Malowniczy charakter tego miejsca został wykorzystany w filmie Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.

Wodospad Kamieńczyka (9)

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Wodospad na Kamieńczyku to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajduje się na jednym ze szlaków ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. W pobliżu wodospadu znajduje się schronisko „Kamieńczyk”. Niemiecka nazwa Wodospadu Kamieńczyka: Zackelfall.

Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu: