„Czekając na Joe”, reż. Kevin McDonald, 2003

Czekając na Joe, reż. Kevin McDonald, 2003

Zdecydowanie jeden z najlepszych filmów o tematyce górskiej w historii kina. Kevin McDonald (zdobywca Oscara za dokumentalny One Day in September i reżyser m.in. Ostatniego króla Szkocji) w tym fabularyzowanym dokumencie rekonstruuje wyprawę Joe Simpsona i Simona Yatesa na Siula Grande w peruwiańskich Andach.

Wspinacze wybrali wejście zachodnią ścianą – drogą, której nikomu nie udało się do tej pory pokonać. Simpson i Yates zdobywają szczyt, ale trzeba jeszcze zejść. A większość wypadków w górach zdarza się właśnie przy zejściach… Obaj mężczyźni będą musieli podjąć dużo piekielnie trudnych decyzji. A żadna z nich nie będzie dobra.
Hanna Zakrzewska, „Magazyn Kulturalny”


Skoro Czekając na Joe (reż. Kevin McDonald) to „zdecydowanie jeden z najlepszych filmów o tematyce górskiej w historii kina” – jak napisała recenzentka „Magazynu Kulturalnego” – musiałem go oczywiście obejrzeć. Musiałem, obejrzałem i w pełni się z tą opinią zgadzam. Niesamowity obraz. Ciarki przechodziły mi po grzebiecie, gdy siedziałem późną nocą przed ekranem. Od pewnego momentu film niespodziewanie zaczął współgrać z moimi własnymi doświadczeniami. Nie na poziomie zdarzeń, rzecz jasna, lecz w sferze życia wewnętrznego. Krótko mówiąc, na koniec popłakałem się jak bóbr nad dolą i niedolą własną oraz – tak bardziej ogólnie – nad przygodami, przypadkami i wypadkami tej zadufanej w sobie, choć w istocie mało ważnej, bezsilnej i zagubionej niczym świnka w kosmosie istoty, jaką jest Człowiek. Którego chęć życia i upór potrafią jednak czasami czynić cuda.
Grzegorz Tomicki


Czekając na Joe from Piotr on Vimeo.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *