Chybotek

Chybotek

znajduje się na pograniczu Szklarskiej Poręby Średniej i Dolnej, na południowo-wschodnich zboczach Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, a zbudowany jest – cokolwiek na pohybel położeniu – z granitu karkonoskiego. Ale że Karkonosze leżą o rzut beretem, to nie ma o co kruszyć granitu 😉

Chybotek (23)

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, gdzie go nogi przyniosły, na jednym z pobocznych kamieni Duch Gór – vel Karkonosz, vel Rzepiór, vel Rzepolicz, vel Rübezahl, vel Krakonoš – przybił przed wiekami wielgachną pieczęć. Niestety, widniejący na niej tajemniczy napis do dziś nie został rozszyfrowany, więc zagubionym w kosmosie turystom nic po kamieniu, pieczęci i napisie razem wziętych 😉 Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Chybotek to kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku granitowych bloków. Najwyżej położony głaz ma średnicę ok. 4 m i daje się łatwo rozkołysać, ponieważ wsparty jest na niższych kamieniach tylko w dwóch miejscach. Od XIX wieku stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Ze względu na kształt zwany także dowcipnie Misą Cukru. Niemiecka nazwa: Zuckerschale.

Szlak Waloński I (438)

Chybotek w Szklarskiej Porębie. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór, według których skała ta zamykała wejście do podziemnego skarbca. Kto wie, może i prawda!

W pobliżu umiejscowione są inne warte odwiedzenia miejsca: Grób Karkonosza, Złoty Widok, dom-muzeum malarza Wlastilmila Hofmana (Wlastimilówka). Całkiem niedaleko stąd też do Wodospadu Szklarki i Grobu Carla Hauptmanna.

Chybotek leży przy szlaku czarnym (prowadzącym dookoła Szklarskiej Poręby), niebieskim (Poręba Górna – Szklarska Poręba Dolna PKP) oraz szlaku turystycznym im. Juliusza Naumowicza.

Zobacz panoramę 360º Chybotka

 

Chybotek

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Rekomendowane obiekty noclegowe w okolicy: