Schronisko „Pod Łabskim Szczytem”

Schronisko „Pod Łabskim Szczytem” umiejscowione jest na krawędzi Łabskiego Kotła, na skrzyżowaniu wielu turystycznych szlaków, dlatego stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Karkonoszy. Schronisko leży na wysokości 1168 m .n.p.m. i roztacza się stąd widok nie tylko na Szklarską Porębę i nie tylko najbliższą okolicę. Ale to najlepiej sprawdzić samemu 😉

Schronisko Pod Łabskim Szczytem (7)

W schronisku „Pod Łabskim Szczytem” pijemy ciepłą herbatkę, wrzucamy co nieco na ruszt – palenie papierosów zostawiamy mniej rozgarniętym – i ruszamy dalej, w naprawdę wysokie góry! Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Teren wokół schroniska porasta bogata roślinność, między innymi kosodrzewina, jarzębina, borówka czernica, wrzos. Z rzadkich roślin alpejskich: ciemiężyca zielona. Dzięki obfitości roślin żyje tu wiele gatunków owadów.

Czeska Ścieżka na Łabski Szczyt (108)

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Schronisko należy do najstarszych w Karkonoszach. Jego tradycje schroniska sięgają XVII w. Już w 1632 roku w tym miejscu znajdowała się pastersko-myśliwska buda, posadowiona przy szlaku łączącym Śląsk z Czechami. Po pożarze w 1915 roku odbudowano i rozbudowywano stopniowo budynek schroniska, a w latach 30-tych XX w. wybudowano także drugi.

cropped-Szklarska-Poręba-2016-110-1.jpg

Widok znad schroniska „Pod Łabskim Szczytem”. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć fotogalerię. Fot. Grzegorz Tomicki.

Najbardziej atrakcyjna – według mnie – trasa dojścia do schroniska prowadzi Czeską Ścieżką, przez Wodospad Szklarki.

Jeśli dotarliśmy już do Schroniska „Pod Łabskim Szczytem”, szkoda byłoby nie pójść dalej, a przynajmniej nie wracać tą samą trasą. Dla średnio zaawansowanych polecam zwłaszcza wędrówkę bajeczną Mokrą Drogą – ponad Szrenickimi Mokradłami i Szrenickim Kotłem – na samą Szrenicę. Widok po drodze jest niesamowity. Stamtąd zaś możemy zejść do Szklarskiej Poręby szlakiem prowadzącym przez Wodospad Kamieńczyka i Krucze Skały. Opcja dla leniwych: zjazd kolejką liniową 😉