Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki (niem. Kochelfall) usytuowany jest nieco powyżej ujścia potoku Szklarki do rzeki Kamiennej na wysokości 520 m n.p.m. On sam jest wysoki na 13,3 m. Uważany jest za najpiękniejszy wodospad Sudetów. Wraz z przepięknym przełomowym odcinkiem potoku Szklarki – tzw. Wąwozem Szklarki – od 1959 r. stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Jego wody spadają szeroką kaskadą, która zwęża się ku dołowi i skręcając spiralnie tworzy kocioł eworsyjny.

Szklarska Poręba 2015 (207)

Wodospad Szklarki w całej krasie. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą ze średniowiecza. Udostępniany turystom już w XVIII wieku, kiedy właściciel położonej w pobliżu witriolejni – wytwórni kwasu siarkowego (witriolu) – Christian Melchior Preller wybudował specjalną ścieżkę do wodospadu wzdłuż brzegu rzeki Kamiennej. Wielką atrakcją dla XIX-wiecznych turystów było regulowanie przepływu wody dopływającej do wodospadu i spuszczanie jej po pobraniu opłat od gości. Od wielu stuleci okolice wodospadu są uważane za miejsce wyjątkowo romantyczne i piękne, o czym najlepiej przekonać się samemu.

Wodospad Szklarki (1)

Wodospad Szklarki widziany – a raczej niewidoczny – z góry. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze schronisko „Kochanówka” – jedyny tego typu obiekt na terenie Piechowic, niedaleko granicy ze Szklarską Porębą, który stanowi atrakcję samą w sobie.

Szlak Waloński I (186)

Jak na moje zbójnickie oko, okolica Wodospadu Szklarki jest trochę za bardzo wypacykowana, skrojona pod niedzielnego turystę, nieskorego do wysiłku, lubiącego za to wygodę i cokolwiek kiczowate obrazki z natury. Całe szczęście, natura broni się sama, albowiem jako taka nie ma w sobie oczywiście niczego z kiczowatości. A w tym miejscu – podrasowana czy nie – robi naprawdę niesamowite wrażenie.

Szlak Waloński I (208)

Dojście do Wodospadu Szklarki jest wyjątkowo łatwe, jest on bowiem położony w pobliżu drogi E65, czyli drogi krajowej nr 3, prowadzącej ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry. Najwięcej przyjemności sprawia wędrówka do wodospadu z centrum miasta szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamiennej. Do wąwozu można też dotrzeć szlakiem czarnym (szlakiem okrężny wokół Szklarskiej Poręby). Obok Wodospadu Szklarki biegnie też szlak niebieski z Piechowic do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”, tzw. Czeska Ścieżka

Do Wodospadu Szklarki można dotrzeć nie tylko szeroką, żwirowaną drogą, prowadzącą od strony rzeki Kamiennej i kasy Karkonoskiego Parku Narodowego, ale też podążając Czeską Ścieżką (i kilkoma innymi szlakami, które się na tym odcinku na siebie nakładają) od strony Starej Chaty Walońskiej Juna. I tę trasę zdecydowanie polecam: mniej ludzi, mniej śladów cywilizacji, więcej spokoju i radochy z obcowania z naturą.

Komunikacja:

  • dojście z centrum miasta ul. 1. Maja, ul. B. Prusa i szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamienna (po przekroczeniu mostu na szklarce w prawo szlakiem czarnym i niebieskim) oraz czarnym
  • dojście z centrum miasta ul. 1. Maja, ul. H. Kołłątaja, obok Starej Chaty Walońskiej Juna i dalej szlakiem niebieskim (Czeska Ścieżka) i czarnym
  • samochód – parking dla samochodów osobowych i autobusów na lewym brzegu Kamiennej, przy trasie Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna
  • PKS – przystanek PKS na lewym brzegu Kamiennej

Schronisko „Kochanówka” tel. 75 717 24 00

Gastronomia: W schronisku funkcjonuje bufet turystyczny