Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki (niem. Kochelfall) usytuowany jest nieco powyżej ujścia potoku Szklarki do rzeki Kamiennej na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości. Uważany jest za najpiękniejszy wodospad Sudetów. Wraz z przepięknym przełomowym odcinkiem potoku Szklarki – tzw. Wąwozem Szklarki – od 1959 r. stanowi enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Jego wody spadają szeroką kaskadą, która zwęża się ku dołowi i skręcając spiralnie tworzy kocioł eworsyjny.

Szklarska Poręba 2015 (207)
Wodospad Szklarki w całej krasie. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Pierwsze wzmianki o Wodospadzie Szklarki pochodzą ze średniowiecza. Udostępniany turystom już w XVIII wieku, kiedy właściciel położonej w pobliżu witriolejni – wytwórni kwasu siarkowego (witriolu) – wybudował specjalną ścieżkę do wodospadu wzdłuż brzegu rzeki Kamiennej. Wielką atrakcją dla XIX-wiecznych turystów było regulowanie przepływu wody dopływającej do wodospadu i spuszczanie jej po pobraniu opłat od gości. Od wielu stuleci okolice wodospadu są uważane za miejsce wyjątkowo romantyczne i piękne, o czym najlepiej przekonać się samemu.

Wodospad Szklarki (1)
W Wąwozie Szklarki. Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze schronisko „Kochanówka” – jedyny tego typu obiekt na terenie Piechowic, niedaleko granicy ze Szklarską Porębą, który stanowi atrakcję samą w sobie.

Dojście do Wodospadu Szklarki jest wyjątkowo łatwe, jest on bowiem położony w pobliżu drogi E65, czyli drogi krajowej nr 3, prowadzącej ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry. Najwięcej przyjemności sprawia wędrówka do wodospadu z centrum miasta szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamiennej. Do wąwozu można też dotrzeć szlakiem czarnym (szlakiem okrężny wokół Szklarskiej Poręby). Obok Wodospadu Szklarki biegnie też szlak niebieski z Piechowic do schroniska „Pod Łabskim Szczytem”, tzw. Czeska Ścieżka.