Skwer Radiowej Trójki

Zielony skwer znajdujący się w samym sercu Szklarskiej Poręby, nazwany tak na cześć ogłoszenia Szklarskiej Poręby Stolicą Programu III Polskiego Radia w 1999 roku. Wymarzone miejsce do odpoczynku po wędrówkach okolicznymi szlakami lub zwiedzaniu miasta. Można tu spotkać lokalnych artystów, poznać ciekawych ludzi albo po prostu sobie posiedzieć i cieszyć się z urlopu, spędzanym w tym magicznym miejscu.

Skwer Radiowej Trójki (8)
Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię. Fot. Grzegorz Tomicki.

Skwer jest zadbany, wyposażony w ławeczki, często odbywają się tu okazjonalne imprezy. Na murze przy bocznej alejce skweru znajdują się odciski „narzędzia pracy” spikerów i dziennikarzy Programu Trzeciego Polskiego Radia, czyli odciski ich ust. W ten sposób powstała słynna aleja w Szklarskiej Porębie – Trójkowa Aleja Gwiazd.

Na Skwerze Radiowej Trójki stoi pomnik Ducha Gór, wykonany na wzór najstarszego jego wizerunku autorstwa niemieckiego kartografa Martina Helwiga. Wizerunek ten pochodzi z 1561 roku. U stóp pomnika od 18 października 2010 r spoczywa „kapsuła czasu”. Duch Gór – inaczej Liczyrzepa, Rübezahl, Krakonosz, Rzepiór czy Rzepolicz – ma ją chronić przez następne 50 lat, aż do setnej rocznicy nadania Szklarskiej Porębie praw miejskich, kiedy kapsuła zostanie otwarta przez następne pokolenie mieszkańców Szklarskiej Poręby.