Skwer Radiowej Trójki

Skwer Radiowej Trójki to zielony plac znajdujący się w samym sercu miasta, nazwany tak na cześć ogłoszenia Szklarskiej Poręby Zimową Stolicą Programu III Polskiego Radia w 1999 roku. Wymarzone miejsce do odpoczynku po wędrówkach okolicznymi szlakami i zwiedzaniu tutejszych atrakcji. Można tu spotkać lokalnych artystów, poznać ciekawych ludzi albo po prostu sobie posiedzieć i cieszyć się z urlopu, spędzanym w tym magicznym miejscu.

Skwer Radiowej Trójki (8)

Skwer Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię. Fot. Grzegorz Tomicki.

Skwer jest zadbany, wyposażony w ławeczki, często odbywają się tu okazjonalne imprezy. Na murze przy bocznej alejce skweru znajdują się odciski „narzędzia pracy” spikerów i dziennikarzy Programu Trzeciego Polskiego Radia, czyli odciski ich ust. W ten sposób powstała słynna aleja w Szklarskiej Porębie – Trójkowa Aleja Gwiazd, z ustami Piotra Kaczkowskiego, Marka Niedźwieckiego, Moniki Olejnik, Henryka Sytnera i innych.

Skwer Radiowej Trójki (7)

Skwer Radiowej Trójki to często pierwsze miejsce, jakie widzimy lądując w Szklarskiej Porębie. Dlatego mam do nego wielki sentyment. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię. Fot. Grzegorz Tomicki.

Na Skwerze Radiowej Trójki stoi pomnik Ducha Gór, wykonany na wzór jego najstarszego wizerunku autorstwa niemieckiego kartografa Martina Helwiga, który znalazł się na jego mapie z 1561 roku. U stóp pomnika od 18 października 2010 r spoczywa „kapsuła czasu”. Duch Gór – inaczej Liczyrzepa, Rübezahl, Krakonosz, Rzepiór czy Rzepolicz – ma ją chronić przez następne 50 lat, aż do setnej rocznicy nadania Szklarskiej Porębie praw miejskich, kiedy kapsuła zostanie otwarta przez następne pokolenie mieszkańców.

Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu: