Żelazny Tygiel Waloński

 

Szklarska Poręba
ul. 1 Maja 66a
tel.726 541 852
tygiel.val@gmail.com
www.zelaznytygiel.pl

To nie jest zwykły skansen, jakich w Polsce i na świecie wiele. Statyczny, wymuskany, ze żwirowymi alejkami i martwymi eksponatami. W naszej Osadzie, opierając się na zapiskach dawnych kronikarzy i inżynierów górnictwa, wiernie odtwarzamy urządzenia oraz narzędzia jakimi przed wiekami posługiwali się tajemniczy WALONOWIE. Cel jaki postawiliśmy sobie jest jasny! TYGIEL ma żyć i funkcjonować jakby czas zatrzymał się w miejscu! Wszystkie urządzenia są pieczołowicie odtwarzane tak, aby każdy zwiedzający mógł sam przekonać się, jak wielkimi inżynierami byli Ci, którzy odważnie eksploatowali bogactwa Sudetów.

Żelazny Tygiel Waloński
W Żelaznym Tyglu Walońskim w Szklarskiej Porębie jeńców nie biorą. Przy pomocy czterech żywiołów i pomysłowych narzędzi przekuwają niedzielnych turystów w prawdziwych ludzi z żelaza, bo tylko tacy zasługują na łaskę tutejszego Ducha Gór. A z tutejszym Duchem Gór nie ma żartów. Osobiście nie sprawdzałem, bo się bałem 😉 Kliknij, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Nasza Osada jest żywa, gwarna i prawdziwa. Tutaj nic nie robimy na pokaz! Urządzenia wykonujemy metodami sprzed wieków, używając tych samych materiałów i narzędzi co nasi przodkowie. Urządzenia, których wykonanie konsultujemy z kustoszem Muzeum Karkonoskiego (dr Przemysławem Wiater), nie są obiektami muzealnymi, także pozwalamy ich dotykać i używać, aby nasi Goście mogli poczuć się prawdziwymi walonami. Jednocześnie w ofercie znajdują się niesamowite warsztaty, gdzie pod okiem specjalistów z dziedzin takich jak kowalstwo, hutnictwo czy ceramika, można spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach. [źródło: zelaznytygiel.pl]

Żelazny Tygiel Waloński (6)
Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć fotogalerię. Fot. Grzegorz Tomicki.

Do Żelaznego Tygla Walońskiego trafić jest dziecinnie łatwo. Idziemy po prostu z centrum Szklarskiej Poręby ulicą 1 Maja, aż do numeru 66a.

W najbliższym sąsiedztwie znajdziemy też inne atrakcje: Wioskę Indiańską Canoe, ruiny domu Jana Sztaudyngera i Czerwoną Jamę. Niewiele dalej położone są Leśna Huta Zaułek Szklarzy i Stara Chata Walońska Juna. Od tej ostatniej zaś możemy powędrować dalej do Wodospadu Szklarki.