Żelazny Tygiel Waloński

 

Szklarska Poręba
ul. 1 Maja 66a
tel.726 541 852
tygiel.val@gmail.com
www.zelaznytygiel.pl

To nie jest zwykły skansen, jakich w Polsce i na świecie wiele. Statyczny, wymuskany, ze żwirowymi alejkami i martwymi eksponatami. W naszej Osadzie, opierając się na zapiskach dawnych kronikarzy i inżynierów górnictwa, wiernie odtwarzamy urządzenia oraz narzędzia jakimi przed wiekami posługiwali się tajemniczy WALONOWIE. Cel jaki postawiliśmy sobie jest jasny! TYGIEL ma żyć i funkcjonować jakby czas zatrzymał się w miejscu! Wszystkie urządzenia są pieczołowicie odtwarzane tak, aby każdy zwiedzający mógł sam przekonać się, jak wielkimi inżynierami byli Ci, którzy odważnie eksploatowali bogactwa Sudetów.

Żelazny Tygiel Waloński
Osada Żelazny Tygiel Waloński. Kliknij, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Nasza Osada jest żywa, gwarna i prawdziwa. Tutaj nic nie robimy na pokaz! Urządzenia wykonujemy metodami sprzed wieków, używając tych samych materiałów i narzędzi co nasi przodkowie. Urządzenia, których wykonanie konsultujemy z kustoszem Muzeum Karkonoskiego (dr Przemysławem Wiater), nie są obiektami muzealnymi, także pozwalamy ich dotykać i używać, aby nasi Goście mogli poczuć się prawdziwymi walonami. Jednocześnie w ofercie znajdują się niesamowite warsztaty, gdzie pod okiem specjalistów z dziedzin takich jak kowalstwo, hutnictwo czy ceramika, można spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach. [źródło: zelaznytygiel.pl]

Żelazny Tygiel Waloński (6)
Fot. Grzegorz Tomicki.

Do Żelaznego Tygla Walońskiego trafić jest dziecinnie łatwo. Idziemy po prostu z centrum Szklarskiej Poręby ulicą 1 Maja, aż do numeru 66a.

W najbliższym sąsiedztwie znajdziemy też inne atrakcje: Wioskę Indiańską Canoe, ruiny domu Jana Sztaudyngera i Czerwoną Jamę. Niewiele dalej położone są Leśna Huta Zaułek Szklarzy, Stara Chata Walońska Juna. Od tej ostatniej zaś możemy powędrować dalej do Wodospadu Szklarki.