Żelazny Tygiel Waloński

Żelazny Tygiel Waloński znany również jako Osada Poszukiwaczy Skarbów to jedyny w swoim rodzaju park historyczno-kulturowy, poświęcony średniowiecznym Walonom i dawnej społeczności Szklarskiej Poręby, którą tworzyli przede wszystkim górnicy, hutnicy, płatnerze, kowale, węglarze, cieśle, snycerze, tkacze, garncarze i piekarze.

Jak mówią pomysłodawcy i właściciele Żelaznego Tygla Walońskiego – Dorota i Robert Pawłowscy – to nie jest zwykły skansen, w którym pokazywane są pozostałości po dawnej kulturze. To nie muzeum z zabytkowymi eksponatami, których nie wolno dotykać. Z założenia i w praktyce jest to miejsce tętniące życiem, w którym czas zatrzymał się w miejscu, stanowiąc średniowieczną enklawę w ponowoczesnej epoce XXI wieku.

Żelazny Tygiel Waloński

W Żelaznym Tyglu Walońskim w Szklarskiej Porębie jeńców nie biorą. Przy pomocy czterech żywiołów i pomysłowych narzędzi przekuwają niedzielnych turystów w prawdziwych ludzi z żelaza, bo tylko tacy zasługują na łaskę tutejszego Ducha Gór. A z tutejszym Duchem Gór nie ma żartów. Osobiście nie sprawdzałem, bo się bałem 😉 Kliknij, aby zobaczyć więcej. Fot. Grzegorz Tomicki.

Pieczołowicie zrekonstruowane górniczo-hutnicze narzędzia i urządzenia są w Żelaznym Tyglu używane do pracy dokładnie w taki sam sposób, w jaki robili to średniowieczni Walonowie, którzy pojawili się w Sudetach już w XI wieku, sprowadzeni przez piastowskich książąt. Trudnili się poszukiwaniem „skarbów”, czyli w rejonie Szklarskiej Poręby między innymi złota, kamieni szlachetnych i pirytu.

W Osadzie Poszukiwaczy Skarbów funkcjonują: mennica walońska, kuźnia, huta oraz warsztaty: ceramiczny, ciesielsko-snycerski, zdobniczy, tkacki i powroźniczy.

Zwiedzanie Żelaznego Tygla Walońskiego odbywa się z wykwalifikowanym przewodnikiem, który po kolei objaśnia wszystkie zagadnienia. W ofercie Żelaznego Tygla Walońskiego znajdują się niesamowite warsztaty, w czasie których pod okiem specjalistów z dziedzin takich jak kowalstwo, hutnictwo czy ceramika każdy może spróbować swoich sił w dawnych rzemiosłach.

Do Żelaznego Tygla Walońskiego trafić jest dziecinnie łatwo. Idziemy po prostu z centrum Szklarskiej Poręby ulicą 1 Maja, aż do numeru 66a.

W najbliższym sąsiedztwie znajdziemy też inne atrakcje: Wioskę Indiańską Canoe, ruiny domu Jana Sztaudyngera i Czerwoną Jamę. Niewiele dalej położone są Leśna Huta Zaułek Szklarzy i Stara Chata Walońska Juna. Od tej ostatniej zaś możemy powędrować dalej do Wodospadu Szklarki.

Zwiedzanie grupowe – prosimy o kontakt telefoniczny 726 541 852
Zwiedzanie indywidualnezelaznytygiel.pl
Czas samego zwiedzania bez warsztatów około jednej godziny.

Szklarska Poręba
ul. 1 Maja 66a
tel.726 541 852
tygiel.val@gmail.com
www.zelaznytygiel.pl

Żelazny Tygiel Waloński (6)

Kliknij zdjęcie, aby zobaczyć fotogalerię. Fot. Grzegorz Tomicki.

Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu: