Zakręt Śmierci
Zakręt Śmierci – ostry zakręt na szosie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju, położony na wysokości 775 m n.p.m. Tzw. Droga Sudecka przechodzi w tym miejscu na drugi, północny stok Wysokiego Grzbietu Izerskiego. Wiraż otacza okazałą grupę skałek hornfelsowcyh, dochodzących do wysokości 12 metrów. Roztacza się stąd rozległa panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej oraz Szklarskiej Poręby.
Projekt budowy Drogi Sudeckiej realizowano w latach 30. XX wieku i miała ona przebiegać wzdłuż całego pasma Sudetów. W Górach Izerskich powstał jeden z trzech ukończonych odcinków drogi (kolejne odcinki znajdują się w okolicach Chełmska Śląskiego oraz w Górach Bystrzyckich). Budowy nie dokończono, ponieważ po podpisaniu w 1938 r. w Monachium porozumienia niemiecko-czeskiego straciła ona swoje pierwotne znaczenie strategiczne.
W skarpie u podnóża Zakrętu Śmierci wydrążono sztolnie, w których można było zamontować ładunki wybuchowe, aby w razie potrzeby łatwo ją było wysadzić w powietrze i powstrzymać ewentualny przemarz wojsk, do czego – na szczęście – nigdy nie doszło. Obecnie szosa stanowi najbardziej malownicze połączenie pomiędzy Świeradowem i Szklarską Porębą.
Miejsce często odwiedzane przez turystów i obrosłe legendą ze względu na liczne wypadki, jakie się tutaj zdarzały. Najbardziej znany miał miejsce w 1945 roku, kiedy w przepaść z Zakrętu Śmierci spadło kilka radzieckich ciężarówek z żołnierzami. Przyczyny tego wypadku do dziś nie są znane.
Poniżej Zakrętu Śmierci – w kierunku Zbójeckich Skał – znajduje się stara sztolnia kopalni pirytów, skąd pozyskiwano surowiec dla pobliskiej witriolejni produkującej kwas siarkowy. Kierując się w stronę przeciwną dotrzemy atrakcyjnym szlakiem do Wysokiego Kamienia.
Wieki Zakręt (nazwa przedwojenna) od chwili wybudowania stał się niezwykle popularnym punktem widokowym, odwiedzanym przez rzesze turystów nie tylko z Polski. Jest to częściowo spowodowane niezdrową fascynacją jego czarną legendą. Warto tu się jednak wybrać także z innych, o wiele bardziej interesujących powodów. Prawdziwi turyści na pewno to docenią!
Komunikacja:
- dojście z miasta ulicą Armii Krajowej albo szlakami turystycznymi: z Wysokiego Kamienia lub ze Zbójnickich Skał
- samochodem lub autobusem – przy Zakręcie Śmierci znajduje się przystanek na trasie Szklarska Poręba – Świeradów Zdrój, zimą nieczynny
Rekomendowane obiekty noclegowe w pobliżu: